Klima Bakımı

Bakımsız Klima Hasta Ediyor

Kullanmakta olduğunuz cihazınıza servisimiz tarafından yapılacak periyodik bakım gelecekte yaşayabileceğiniz sorunları minumuma indirmektir.

Klima bakımı neden önemlidir?
Klima cihazları iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Cihazların ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenme ve tahribatlar cihazın performansında düşüklüğüne neden olur. Ayrıca cihaz içerisindeki soğutucu gazın işletme basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekir. Bu nedenle cihazlara yılda iki kez bakım yapılması son derece önemlidir. Bakımı yapılmayan klimaların verimi düşecek, enerji sarfiyatı artacaktır. Bakımsız Klimalar Hasta Ediyor Bakım yaptırmadığınız takdirde; Fibromiyalji, baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner gibi hastalıklara neden olur.

KLİMA BAKIMI NEDEN GEREKLİ

* Klima bakımı sağlığınız önemlidir.
* Konforunuzu sağlamanız ve korunmanız için,
* Birçok hastalıktan korunmanız için hayati derecede önem taşır.
* Kötü koku, polen ve bakterilerden arınmış temiz bir hava solumanıza yardımcı olur.
* Klimanızın ömrünü uzatmanız için,
* Hiç ummadığınız ve ihtiyacınız olduğu bir anda devre dışı kalmaması için,
* Yüksek enerji tasarrufu sağlar.

Bakımın Önemi
Klima bakımları insan sağlığı için önemlidir. Çünkü oda içerisinde bulunan gözle görülmeyen tozlar klimaların filtrelerindeki gözeneklerden kurtulur solunan havaya karışır. Hem hijyenik açıdan hem de cihazınızın ömrünün uzun olması açısından özel kimyasal ilaçlarla firmamız tarafından yapılmaktadır. Düzenli bir şekilde yılda bir kere uygulandığı zaman cihazların arızalanmaması engellenmektedir. Cihazınızın sorunsuz çalışması için periyodik bakımlarının yapılması gerekir, aksi durumda;
* Performansı düşer.
* Enerji sarfiyatı %40 artar.
* Hoş olmayan kokular gelir.
* Kompresörü düzensiz çalışacağından ömrü azalır. Kısa vadede maliyetlerin artmasına neden olur.
* Klimanız ideal filtreleme yapamayacağından toz, partiküller ortamda kalır, pnömoni ve küf mantarları oluşur. Fibromiyalji, baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner gibi hastalıklara neden olur.
* Drenaj sisteminde oluşan tıkanmalar su sızıntılarına neden olur. Masraflı tadilatlara yol açar.
* Elektrik tesisatında oluşacak oksitlenmeler daha büyük arızalara neden olur.

Periyodik bakım cihazınızda daha az arıza daha az enerji tüketimi, optimum performans daha uzun ekipman ömrü daha iyi hava kalitesi ve konfor sağlamaktadır.
Bakımda Yapılması Gereken İşlemler

Bakım esnasında uygulanan temel işlemleri şöyle sıralayabiliriz;
İç ve dış ünitelerin besleme gerilim ve akım ölçümleri
Kontrol devresine ait alçak gerilim hattı voltaj ölçümleri
Kompresörlerin şebekeden çektiği akım değerlerinin tespiti
Dış ünitede çalışan tüm elektriksel devrelerin tamamı çalışır iken yapılan çalışma akımı kontrolleri
Alçak basınç devresi basınç ölçümleri (manifold seti kullanılarak)
Yüksek basınç devresi basınç ölçümleri (manifold seti kullanılarak)
Evaporatör hava emiş filtrelerinin kontrol ve temizliği
İç ünitelerin genel kontrolü
Evaporatör ve kondenser yüzeylerinin basınçlı (mümkünse sıcak) su yardımı ile temizliği
Drenaj hatlarının kaçak, eğim ve temizlik kontrolleri, gerekli ise temizliği
Tüm kablo soket ve klemens bağlantı uçlarının korozyon testi.
Yüksek gerilim girişlerinin kontrolü
İç veya dış ünitelerde bulunan elektronik kartların kontrolü
Oda termostat ayarlarının kontrolü, basit çalışma testinin yapılması
Bakır boru hattı izolasyon kontrolleri, gerekli ise onarımı
Bakır boru hattı ezilme ve kaçak kontrolleri
Yukarıda belirtilen periyodunun dışında azami 7-15 günlük periyotlarda cihaz filtrelerinin eğer mümkünse ılık basınçlı su ile veya basınçlı hava ile temizlenmesi gereklidir. Eğer cihazlarda (özellikle kanallı klimalarda) kullanılan filtreler elyaf esaslı ise, filtrelerin kullanımı ve ortama bağlı olarak yaklaşık 4 ila 6 aylık periyotlarda yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Aşağıdaki hususların özellikle ticari sistemlerin-kanallı cihazların periyodik bakımında göz önünde bulundurulmasında yarar vardır;
Fan motorunun veya motorlarının, yataklarının yağlanması ve gözden geçirilmesi ve sızan yağların silinmesi önemlidir. Fan kanatlarından sızan yağlar temizlenmezse, üzerinde pislik birikir, balans bozulur ve hava akışı engellenir.
Fan motorların kontrolünde, fanın şafta iyi sıkıştırılmış olup olmadığına dikkat edilmelidir. Fan ve şaftın pozisyonu iyi olmalı, kanatların eğilip bükülmemesine dikkat edilmeli, dönmede balansın iyi olması gerekmektedir. Aksi halde yatak aşınması ve aşırı ses meydana gelir.
Hava kanalı damperleri, toplayıcı ve dağıtıcı menfezlerin kontrolü yapılır.
Yapılan kontrollerde, alınan sonuçların tarih belirterek kaydedilmesi gereklidir.

Bir Defaya Mahsus Bakım
Bu tarife üzerinden yetkili servis ile anlaşma yapıldığı taktirde, yetkili servisin sorumluluğu cihaza yerinde bir defaya mahsus koruyucu bakım yapmaktan ibarettir.
Klima bakım için yetkili servisimiz, uzman kadromuz, çağrı merkezimizle bir telefon kadar yakınız.

Bakımlarınızı yetkili servislerimize yaptırınız. Özellikle yaz sezonunda ehliyetsiz kişilerin ucuz fiyat vererek bakımları yaptığı ama bu bakımların cihazın normal çalışmasından çok zarar görmesine ve yüksek maliyetli arızalara sebebiyet verildiği tespit edilmiş olup bakımlarınızı yetkili servis personelimiz dışında yaptırmayınız. Yapılan bakımlarımız garanti kapsamındadır. Ehliyetsiz kişilerce yapılan bakımlar cihazınızın garanti kapsamı dışında kalmasına neden olur.
Bakımın konutlar, bürolar, banka şubeleri, mağazalar, vb. gibi yaşam birimlerinde yaz başlangıcında ve kış başlangıcında olmak üzere yılda ortalama iki kez yapılması tavsiye edilir.
Servis Talep Formunu doldurursanız size 24 saat içinde ulaşılacaktır. Formu internet üzerinden doldurabilirsiniz. Acil durumlarda lütfen telefonla ulaşınız.
Klima bakım servisi uzman servis aracımız ile Bursa geneline hizmet vermek için hazırız.
Panasonic, Mitsubishi, General, Sharp , Sigma ve Tronic klima markalarının bakım ve onarımını uzman ekibimiz ve güleryüzlü servis teknisyenlerimiz tarafından garantili olarak yapılır.