Menü Kapat

KLİMA SERVİSİ ÇAĞIRMADAN ÖNCE YAPMANIZ GEREKENLER

Klima arıza durumunda (yanık kokusu, vb.) çalışmayı hemen durdurun, elektrik sigortasını kapatın ve klima yetkili servise danışın. Birimin elektrik düğmesinin yarım kapatılması birimin güç kaynağıyla bağlantısını tam olarak kesmez. Elektriğin tamamen kapanmamasını sağlamak için elektrik sigortasını kağattığınızdan mutlaka emin olun.

 

KLİMA Belirti Sorun
NORMAL İŞLEV Klima hemen çalışmıyor: * Birim durdurulup ardından hemen yeniden çalıştırılırsa, sigorta atmasını önlemek için kompreser yaklaşık 3 dakika çalışmaz.
* Elektrik sigortası kapatılıp açıldığında, birimin bu sürede çalışmasını önleyen koruma devresi yaklaşık 3 dakika çalışır.
Klima gürültü duyuluyor: * Çalışırken ve birim durdurulduktan hemen sonra, klimanın borularında akan suyun sesi duyulabilir. Ayrıca, çalışmaya başlamasının ardından 2-3 dakikalık süre boyunca gürültü duyulabilir (soğutucu sıvının akış sesi).
* Çalışma sırasında hafif bir gıcırtı duyulabilir. Bunun nededi sıcaklık değişiminden dolayı panelin genişleyip daralmasıdır.
* Isıtma çalışmasında arada sırada bir cızırtı sesi duyulabilir. Bu ses Otomatik Buz Çözme işlemi neden olur.
Klima koku yapıyor: * İç ünite biraz koku çıkabilir. Bu koku, klimanın odadaki kokuları (mobilya, tüttün, vb..) almasının sonucudur.
Klimadan çiğ ya da buhar çıkıyor: * Soğutma sırasında, iç ünitenin hafif bir çiğ çıkarttığı görülebilir. Bu, klimadan çıkan havanın oda havasını birden bire soğutmasının sonucunda yoğunlaşma ve çiğ oluşmasına bağlıdır.
* Isıtma çalışması sırasında, dış ünitenin fanı durabilir ve birimden buhar çıktığı görülebilir. Bu Otomatik Buz Çözme işleminin sonucudur.
Klimanın hava akımı durdu: * Isıtma işlemi başladığında, fan iç parçaların ısınmasını sağlamak için geçici olarak durur.
* Isıtma işlemi esnasında, oda sıcaklığı termostat ayarının üstüne çıkarsa, iç mekan ve dış mekan birimleri durur. Odayı dahaz fazla ısıtmak isterseniz, termostatı daha yüksek bir araya getirin.
* Isıtma işlemi esnasında, Otomatik Buz Çözme modu çalışacağı için ünite işlemi geçici olarka (2 ila 16 dakika) dolduracaktır. Otomatik Buz Çözme işlemi sırasında, uzaktan kumanda ekranında (BUZ ÇÖZME) yazısı görünecektir.
* Birim oda sıcaklığını izlerken fan çok düşük hızda çalışabilir.
* OTOMATİK izleme çalışması sırasında fan çok düşük hızda çalışır.
* Çoklu tip biriminde, birden fazla birim aşağıda gösterildiği gibi farklı çalışma modlarında çalıştırılırsa, çalıştırılan birimler durur ve duran iç mekan birimlerinin uzaktan kumanda ekranlarında görünür.
Klima dış ünite su çıkartıyor: * Isıtma çalışması, Otomatik Buz Çözme işlemi yapılırken, dış üniteden su çıkabilir.
Klimanın uzaktan kumandadaki thermo sensör göstergesi yanıp sönüyor: * Oda sıcaklığı sensörü arızalı olabilir. Lütfen yetkili servis personeline danışın.
BİR KEZ DAHA KONTROL EDİN Klima hiç çalışmıyor: * Bir elektrik kesintisi mi oldu?
* Bir sigorta ya da otomatik şalter mi attı?
* Zamanlayıcı çalışıyor mu?
Klimanın soğutma (ya da Isıtma) performansı kötü: * Hava filtresi kirli mi?
* Klimanın giriş ızgarası ya da çıkış ağzı tıkalı mı?
* Oda sıcaklığı (termostat) ayarını doğru yaptınız mı?
* Açık pencere ya da kapı mı var?
* Soğutma yapılırken, parlak güneş ışığı girmesinine izin veren bir pencere mi var? (Perdeleri kapatın)
* Soğutma çalışması sırasında odada ısıtıcı ve bilgisayarlar mı var ya da odada çok sayıda insan mı var?
Bu kontrolleri yaptıktan sonra klimanızda sorun devam ederse ya da yanık kokusu alırsanız, klimayı hemen durdurun, elektrik sigortasını kapatın ve 0 (224) 232 32 42  numaralı klima servisi çağrı merkezini arayın.

Klima servisi, Yetkili klima montaj bakım arıza servisi, uzman ve eğitimli personeli ile bir telefonla kapınızda.